Zabiegi na skórę jesienią
Jesień to idealny okres, by zregenerować skórę po lecie. Wakacyjne wojaże częstokroć zostawiają na naszej cerze nie do końca przyjemne pamiątki, takie jak zmarszczki czy przebarwienia, więc wczesną jesienią warto się ich pozbyć.
Lato to dla większości z nas okres urlopu i wypoczynku. Niestety, letnie, słoneczne miesiące to bardzo wymagający czas dla naszej skóry. Długie godziny opalania i kąpiele w słonej morskiej wodzie sprzyjają wysuszeniu skóry i tworzeniu się przebarwień. Jesień to idealna pora do pozbycia się wakacyjnych pamiątek na skórze.
Jesienna odnowa
Kiedy letnia opalenizna zblaknie, warto zatroszczyć się o powakacyjną regenerację skóry. Można ją rozpocząć od zabiegów złuszczających, które usuną obumarły naskórek. W każdej drogerii znajdziemy bogaty wybór peelingów, które nadają się do wykonania w domu. Jeśli zaś zależy nam na głębszym złuszczeniu skóry oraz usunięciu spowodowanych słońcem przebarwień, o wiele skuteczniejsze będą zabiegi przeprowadzane w profesjonalnych salonach kosmetologicznych lub przez dermatologów estetycznych. Chodzi tu np. o peelingi chemiczne – zabiegi mające na celu złuszczenie wierzchnich, zniszczonych warstw naskórka,, podczas których stosuje się kwasy chemiczne oraz owocowe. Dzięki peelingom chemicznym, skóra staje się odmłodzona, rozjaśniona i wygładzona. Co więcej, zabiegi te wykazują działanie lecznicze i pomagają uporać się z takimi schorzeniami, jak ostuda, trądzik czy rogowacenie przymieszkowe.
Przesuszonej skórze dobrze zrobi także mezoterapia, polegająca na podskórnym wstrzyknięciu niewielkich dawek specjalistycznych preparatów i koktajli, zawierających m.in. kwas hialuronowy, witaminy, sole nieorganiczne, koenzymy, pierwiastki chemiczne i minerały.
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Złuszczona peelingami skóra o wiele lepiej przyjmie aplikowane na co dzień kosmetyki. Wczesną jesienią, kiedy pogoda bywa ciepła i słoneczna, warto stosować kremy silnie nawilżające. Wybierajmy kosmetyki, które zawierają w składzie glicerynę, d-pantenol, kwas hialuronowy i linolowy oraz rozmaite woski. Ich działanie zapobiegnie wysuszeniu skóry, a dodatkowo – ochroni ją przed coraz mniej korzystnymi warunkami atmosferycznymi. U kosmetologa bądź dermatologa można wykonać zabieg sonoforezy – wprowadzenia w głąb skóry składników aktywnych, które dzięki stymulacji ultradźwiękami przenikają w głębsze warstwy skóry. Stosowane podczas sonoforezy ampułki zawierają składniki czynne o bardzo wysokim stężeniu.
Gdy zrobi się zimno…
Kiedy jesień pokaże nam swoje gorsze oblicze, dni staną się zimne, a do tego pojawi się deszcz i silny wiatr, naczelną zasadą pielęgnacji skóry jest jej ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętajmy, że dbać musimy nie tylko o skórę twarzy, ale także o bardzo wrażliwe usta, narażone na pękanie pięty i ukryte pod grubymi ubraniami całe ciało. Warto stosować bardziej tłuste kremy i balsamy, bogate w kwasy tłuszczowe i oleje roślinne. Osoby z cerą naczynkową powinny zaopatrzyć się w kosmetyki przeciwdziałające pękaniu naczynek – to właśnie jesień i zima są porami roku, kiedy zmiany te pojawiają się najczęściej. W dni o mocnym nasłonecznieniu nie wolno też zapominać o aplikacji kremów z filtrami przeciwsłonecznymi.
Nasze samopoczucie i wygląd całego ciała z pewnością poprawią także regularne kąpiele z użyciem nawilżających i relaksujących olejków. Po kąpieli należy nasmarować skórę balsamem lub mleczkiem nawilżającym.
Zadbaj o skórę od wewnątrz
Nawet najbardziej staranna i profesjonalna pielęgnacja nie pomoże, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych w postaci pożywienia. Dieta bogata w owoce, warzywa, chude mięso, ryby, nabiał i produkty pełnoziarniste sprawi, że nasze ciało będzie funkcjonowało w prawidłowy sposób. Pamiętajmy też o piciu co najmniej 2 litrów wody dziennie. Dodatkowo, zapewnijmy organizmowi codzienną dawkę ruchu – półgodzinny spacer bez względu na pogodę poprawi naszą odporność i zapewni dobrą formę oraz wygląd przez cały rok.