Depilacja laserowa – co warto wiedzieć?
Współczesne kobiety nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez gładko wydepilowanego ciała. Dla wielu jest to bardzo ważny aspekt dbania o siebie.
Istotną kwestią jest dobranie odpowiedniej metody. Dla kobiet, które mają duże problemy z nadmiernym owłosieniem, dobrym rozwiązaniem jest depilacja laserowa. Opinie klientek poddających się temu zabiegowi są zazwyczaj przychylne. Depilacja laserowa jest bowiem jedną z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Już kilka serii pozwala pozbyć się problemu na bardzo długi czas. Jedynym mankamentem tej metody jest stosunkowo wysoka cena. Efekty są jednak jej warte.
Opis zabiegu
Depilacja laserowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed zabiegiem nie można opalać się przynajmniej przez miesiąc. W tym okresie nie powinno się też stosować maści zawierających witaminy A i C, a także retinol, izotretytoninę lub kwas owocowy. Nie można przyjmować również leków, które mogą wywoływać objawy alergii na słońce. Nie powinno się także spożywać pod żadną postacią ziół o podobnym działaniu, czyli dziurawca czy nagietka. Ważne jest również, by obszaru skóry, którego ma dotyczyć depilacja laserowa, nie depilować przy pomocy kremów, wosku czy depilatora.
Depilacja laserowa poprzedzona jest konsultacją, podczas której kosmetolog rozmawia z pacjentem, ocenia stan i typ jego skóry oraz rodzaj włosa. Na podstawie zgromadzonych danych dobiera parametry lasera – czyli moc i czas trwania impulsu. Dzięki temu zbędne owłosienie można usunąć skutecznie, ale i bezpiecznie. Depilacja laserowa opiera się na działaniu wiązki lasera, która głęboko wnika w skórę. Energia wytwarzana przez laser jest pochłaniana przez melatoninę (barwnik włosa), a następnie zmienia się w energię termiczną, która niszczy nieodwracalnie cebulkę, dzięki czemu nie wyrośnie z niej już włos.
Po zabiegu, takim jak depilacja laserowa, skórę należy traktować delikatnie. Nie można więc stosować mydła ani kosmetyków zawierających alkohole. Jeśli depilowane były pachy, przez kilka dni nie powinno się też stosować dezodorantów i antyperspirantów – zamiast nich można użyć zasypki lub kremu z alantoiną bądź dekspantenolem. Niepożądane jest również tarcie i drażnienie skóry. Odradza się więc depilowanie skóry poddanej zabiegowi, opalanie jej i stosowanie na jej powierzchni preparatów o działaniu złuszczającym. Z czynności tych należy zrezygnować na ok. 2 tygodnie po zabiegu.
Wskazania
Depilacja laserowa to zabieg zalecany osobom, które chcą trwale usunąć zbędne owłosienie. Sprawdza się on szczególnie u tych pacjentów, których skóra podatna jest na wrastanie włosków i podrażnienia. Przy pomocy depilacji laserowej można usunąć owłosienie z twarzy, pach, nóg, okolic bikini, ale także z innych miejsc, w których – według pacjenta – włosy nie powinny się znajdować.
Przeciwwskazania
Nie każdy może cieszyć się efektami zabiegu takiego jak depilacja laserowa. Przeciwwskazania z poniższej listy uniemożliwiają bowiem usunięcie włosów przy pomocy tej techniki. Kosmetolog odmówi wykonania depilacji laserowej, jeśli klienta/klientki dotyczy któryś z poniższych czynników:
świeża opalenizna;
stosowanie leków i kosmetyków światłouczulających;
ciąża;
skłonność do przebarwień;
stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi;
bielactwo;
rozrusznik serca;
cukrzyca;
fotodermatozy;
bliznowce;
cukrzyca;
choroby pęcherzowe skóry;
łuszczyca;
jasne, siwe i rude włosy (nie reagują na światło lasera);
aktywne infekcje skóry;
niedawno przeprowadzony zabieg chirurgiczny;
wykonane niedawno zabiegu typu peeling, depilacja woskiem lub depilatorem.
Objawy niepożądane
Depilacja laserowa często pozostawia na skórze obrzęk lub zaczerwienienie. Mogą one utrzymywać się na skórze od kilku godzin do 2-4 dni. Ponadto skutkiem ubocznym zabiegu może być zmiana zabarwienia skóry – w miejscach, gdzie była stosowanadepilacja laserowa, mogą pojawić się ciemniejsze lub jaśniejsze plamy. Zaś poparzenia i pęcherze to skrajne i rzadkie powikłania.
Częstotliwość zabiegów
W przypadku takich technik jak depilacja laserowa, ile zabiegów będzie potrzebnych, zależy od indywidualnych czynników, takich jak grubość i ilość włosów do usunięcia. Zabiegi powtarza się w odstępie 4-8 tygodni, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu.